Themes - Twenty Nineteen - en to pl translation catalogue (101 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
pl: Nasz domyślny motyw na rok 2019 stworzony został z myślą o pokazaniu możliwości jakie niesie edytor blokowy. Zawiera style dla wszystkich domyślnych rodzajów bloków i został zbudowany tak, że wszystko co widać w edytorze będzie wyglądało tak samo po publikacji. Twenty Nineteen został zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom szerokiej gamie stron Internetowych. Nie ważne czy tworzysz blog, rozpoczynasz działalność czy działasz w ramach organizacje non-profit. Połączenie nowoczesnych, bezszeryfowych nagłówków z klasycznym krojem szeryfowym treści, w otoczeniu obszernych wolnych przestrzeni sprawia, że prezentuje się on wspaniale na każdym ekranie.

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
pl: <span class="primary-text">Następne</span> <span class="secondary-text">komentarze</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
pl: <span class="primary-text">Poprzednie</span> <span class="secondary-text">komentarze</span>

en: We help companies communicate with their customers.
pl: Pomagamy firmom komunikować się z klientami.

en: Spark interest on social media
pl: Wzbudzaj zainteresowanie w mediach społecznościowych

en: We help businesses grow.
pl: Pomagamy firmom się rozwijać.

en: Activate new customers
pl: Zachęcaj nowych klientów

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
pl: Pomagamy startupom zdefiniować (lub dopracować) jasną tożsamość marki.

en: Redefine brands
pl: Zdefiniuj markę

en: What We Do
pl: Co robimy

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
pl: Co dziwne, Doug Watson również dorastał pracując u boku swoich rodziców w rodzinnej restauracji w Queens w stanie Nowy Jork. Zanim dołączył do Eva Green Consulting, pracował nad kampaniami cyfrowymi dla firm z listy Fortune 500.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
pl: Eva Young dorastała pracując u boku swoich rodziców w ich restauracji w Queens w stanie Nowy Jork. W 2014 roku otworzyła Eva Young Consulting, aby pomóc małym firmom, takim jak restauracja jej rodziców, dostosować się do ery cyfrowej.

en: Team
pl: Zespół

en: Content Strategy
pl: Strategia treści

en: Social Media
pl: Media społecznościowe

en: Mobile
pl: Urządzenie przenośne

en: Website Design
pl: Projektant stron internetowych

en: Services
pl: Usługi

en: Contact Us
pl: Skontaktuj się z nami

en: New York, New York 10023
pl: Nowy Jork, Nowy Jork 10023

en: Get In Touch
pl: Pozostań w kontakcie

en: Learn More
pl: Dowiedz się więcej

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
pl: Eva Young Consulting została założona w 2014 roku, aby zaspokoić potrzeby małych firm w rejonie Zatoki San Francisco. Pomagamy startupom zdefiniować jasną tożsamość marki i strategię cyfrową, która przeprowadzi je przez rundy finansowania i będzie skalować się wraz z rozwojem ich działalności. Dowiedz się, jak możemy wzmocnić markę dzięki unikalnej i skutecznej strategii marketingu cyfrowego.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
pl: Wspieranie firm i przedsiębiorców od 2014 r.

en: About
pl: Informacje

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pl: Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.

en: Dark Blue
pl: Ciemnoniebieski

en: Blue
pl: Niebieski

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pl: <span class="meta-nav">Opublikowano w</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
pl: <span class="meta-nav">Opublikowano w</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
pl: Wyróżnione

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pl: Twenty Nineteen wymaga co najmniej wersji 4.7 WordPress'a. Używana wersja to %s. Proszę zaktualizować do nowszej wersji i spróbować ponownie.

en: Back
pl: Powrót

en: More
pl: Więcej

en: Apply a filter to featured images using the primary color
pl: Użyj jako filtr, koloru wiodącego do obrazu wyróżniającego.

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
pl: Zastosuj własny kolor do przycisków, odnośników, wyróżnienia obrazów, itp.

[ctx: primary color]
en: Custom
pl: Własne

[ctx: primary color]
en: Default
pl: Domyślny

en: White
pl: Biały

en: Light Gray
pl: Jasnoszary

en: Dark Gray
pl: Ciemnoszary

en: Huge
pl: Olbrzymi

en: Large
pl: Duży

en: Normal
pl: Normalny

en: Small
pl: Mały

en: Footer Menu
pl: Menu w stopce

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
pl: Pełny rozmiar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
pl: Strona

en: Add widgets here to appear in your footer.
pl: Tutaj dodaj widżety, które zostaną wyświetlone w stopce.

en: Footer
pl: Stopka

en: Primary Color
pl: Kolor wiodący

en: No comments
pl: Brak komentarzy

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
pl[0]: %d komentarz
pl[1]: %d komentarze
pl[2]: %d komentarzy

en: View more posts
pl: Zobacz więcej wpisów

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
pl: Opublikowany przez %s

en: Top Menu
pl: Górne menu

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pl: Czytaj dalej<span class="screen-reader-text"> „%s”</span>

en: Pages:
pl: Strony:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pl: Nie udało się znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie przyniesie lepsze rezultaty.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl: Brak wyników wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie z innymi słowami.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pl: Czy opublikujesz swój pierwszy wpis? <a href="%s">Zacznij tutaj</a>.

en: Nothing Found
pl: Niczego nie znaleziono

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
pl: Poprzedni wpis:

en: Previous Post
pl: Poprzedni wpis

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
pl: Następny wpis:

en: Next Post
pl: Następny wpis

en: Search results for:
pl: Wyniki wyszukiwania dla:

en: Older posts
pl: Starsze wpisy

en: Newer posts
pl: Nowsze wpisy

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
pl: Tagi:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
pl: Opublikowano w

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pl: Dodaj komentarz<span class="screen-reader-text"> do %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
pl: Opublikowane przez

en: Archives:
pl: Archiwa:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
pl: %s archiwum:

en: Post Type Archives:
pl: Archiwum typu:

en: Daily Archives:
pl: Archiwum dnia:

en: Monthly Archives:
pl: Archiwum miesiąca:

en: Yearly Archives:
pl: Archiwa roczne:

en: Author Archives:
pl: Archiwum autora:

en: Tag Archives:
pl: Archiwum tagu:

en: Category Archives:
pl: Archiwum kategorii:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pl: Edytuj <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
pl: Przejdź do treści

en: Social Links Menu
pl: Menu odnośników serwisów społecznościowych

en: Primary
pl: Podstawowy

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pl: Dumnie wspierane przez %s.

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[0]: %1$s odpowiedź na &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[1]: %1$s odpowiedzi na &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[2]: %1$s odpowiedzi na &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pl: W odpowiedzi na &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
pl: Dodaj komentarz

en: Join the Conversation
pl: Dołącz do rozmowy

en: Your comment is awaiting moderation.
pl: Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

en: Edit
pl: Edytuj

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pl: %1$s o %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
pl: %s <span class="screen-reader-text says">komentarz:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pl: Niczego tutaj nie ma. Może użyj wyszukiwarki?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pl: Ups! Nie udało się znaleźć pożądanej strony.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/
